четвер, 16 лютого 2023 р.

 Урок алгебри та початків аналізу 10 клас "Найпростіші тригонометричні нерівності"

Конспект уроку:

https://docs.google.com/document/d/1-afFWuClj-fEAMGiCLG5pezxLZP13LzS/edit?usp=share_link&ouid=110702987326496076980&rtpof=true&sd=true

https://docs.google.com/document/d/1VAyjjm2CGN_iQ4gaDiggwcgs_aQmQP23/edit?usp=share_link&ouid=110702987326496076980&rtpof=true&sd=true

Презентація до уроку:



Самоаналіз уроку:

Самоаналіз пари уроків з алгебри та початків аналізу в 10 класі( 1-синхронно; 2 -асинхронно)

Тема: найпростіші тригонометричні нерівності в розділі тригонометрія

Мета: дидактична - розвивати розумову діяльність учнів, пізнавальну самостійність, уважність до процесу оволодіння новим матеріалом на основі мотивації навчальної діяльності;

методична - ознайомити учнів із поняттям тригонометричних нерівностей ,

графічним способом їх розв’язання ;

формування умінь учнів розв’язувати найпростіші тригонометричні нерівності: sin x > a, sin x < a, cos x < a, cos x > a, (sin x  a, sin x  a,         cos x   a, cos x  a);

виховна - виховувати в учнів почуття пізнавальні інтереси,  організованість та дисципліну розумової праці учнів, задоволення від можливості показати на уроці свої загальні

здібності.Учні повинні :

 усвідомити поняття про тригонометричні нерівності;

 застосовувати графічні методи до розв’язування тригонометричних нерівностей

 опрацьовувати самостійно джерела інформації, створювати схеми, здійснювати самоперевірку та працювати за алгоритмом.

Обладнання: презентація, відеоурок за посиланнями, підручники, зошити.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

     Зміст, мета і тип даного уроку повністю відповідають вимогам навчальної програми.

   На попередніх уроках і при виконанні домашнього завдання учні мали можливість поглиблювати свої знання з даної теми шляхом використання різних видів робіт.

     При проведені уроку я дотримувалася загально-дидактичних вимог: намагалася визначити оптимальний зміст уроку відповідно до вимог шкільної програми, враховуючи підготовку учнів; вибрала найбільш раціональні методи, прийоми і засоби навчання, що могли забезпечити пізнавальну активність і творчий розвиток учнів.

     Обраний тип і структура уроку відповідають його цілям і завданням. Прагнучи забезпечити активну інтелектуальну роботу учнів на уроці використовувала різні методи, прийоми, добирала різноманітні завдання, вправи, текстовий матеріал, що становить певний інтерес для учнів.

       В процесі проведення уроку на всі етапи був раціонально та пропорційно розподілений час, відповідно до значущості кожного етапу в контексті уроку.

       Вибір методів, прийомів і засобів навчання повною мірою відповідають змістові навчального матеріалу.

       Урок повністю відповідає віковим особливостям учнів.

На уроці була забезпечена досить висока працездатність, всі учні були залучені до роботи, працювали активно і плідно, було опитано переважну більшість учнів. Здоров’язберігаюча робота на уроці концентрувалася у зміні видів навчальної діяльності, рівномірному навантаженні на всіх учнів класу.

        Настрій учнів на уроці був піднесений. Перевантаження учнів я не відчула.  Діти  достатньо були завантажені роботою і в результаті отримали радісне відчуття успіху.  На уроці виявлялися взаєморозуміння, доброзичливість, взаємопідтримка учнів між собою та вчителя й учнів. Ефективно було організовано самостійну роботу учнів.

          Відхилень від плану не було. Недоліків при проведенні уроку я не помітила. Поставлені завдання вдалося реалізувати повністю. Вважаю,  що мета уроку була досягнута і результати роботи учнів дають підстави це стверджувати.

          У повній мірі реалізовані цілі. Були дотримані правила педагогічного такту, етики, норми стосунків учителя й учнів.

      Доцільно й уміло  поєднано фронтальну роботу з індивідуальною, колективну з самостійною Атмосфера уроку сприяла школярам повністю показати свої знання, вміння і навички .

       Вважаю, що урок проведено методично правильно



суботу, 11 лютого 2023 р.

                                 ТИЖДЕНЬ БЕЗПЕЧНОГО ІНТЕРНЕТУ


План на тиждень:

https://docs.google.com/document/d/1m-Ku0brxKnqaC0M2_3FgB_EPjxL6MqON/edit?usp=share_link&ouid=110702987326496076980&rtpof=true&sd=true

Анкетування:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeNsxje9w2PGGj88mwrvIgk17e6ep0dGzqPHmJw8a8w-0gpvA/viewform?usp=share_link

Розробка виховного заходу:

https://docs.google.com/document/d/1qMgASE_OCqdOJt_ycOTDCzTXXV2dLKW_/edit?usp=share_link&ouid=110702987326496076980&rtpof=true&sd=true

Презентація до заходу:

https://docs.google.com/presentation/d/1Be6HTr7p-nP1rr1_kwF_OCfIoZmTlo5B/edit?usp=share_link&ouid=110702987326496076980&rtpof=true&sd=true

Рекомендації батькам:

https://docs.google.com/document/d/1kwFuBjfNhsox3iiKBDYKiqQuLAiCQ2cB/edit?usp=share_link&ouid=110702987326496076980&rtpof=true&sd=true

Ребуси:

https://docs.google.com/presentation/d/1yDST-LUyg4eQFnuAzTu8P0owaTSq00f1/edit?usp=share_link&ouid=110702987326496076980&rtpof=true&sd=true

Кросворд:

https://learningapps.org/display?v=p6xrua4w523

Хмаринка слів( молодіжний комп'ютерний сленг)

https://drive.google.com/file/d/1cHGpoeG6A5f_CWeC8q2wiR3SU4U0DH6Q/view?usp=share_link

пʼятницю, 27 січня 2023 р.

 

Конспект уроку фізики у 9 класі.

Тема: Атомна енергетика України. Екологічні проблеми атомної енергетики.

Мета уроку: формувати уявлення про атомну енергетику України переваги, недоліки і перспективи розвитку атомної енергетики;

формувати ключові компетентності:

-         математичну грамотність;

-         компетентності в природничих науках і технологіях;

-         уміння навчатися впродовж життя;

-         соціальну й громадянську компетентності;

розвивати інтерес до вивчення атомної енергетики, розвивати уміння аналізувати доцільність використання атомної енергетики та її вплив на екологію;

виховна: прагнення до самовдосконалення, використовувати знання про закони фізики на користь людству; розуміння відповідальності за використання досягнень фізики для безпеки суспільства.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання та наочність: діаграма «Виробництво електричної енергії в Україні за типами електростанцій», карта електростанцій України, важільні терези, однакові маленькі  кульки, ноутбук, телевізор.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Сьогодні у нас з вами урок-конференція, готуючись до якого ви виконали  певні завдання. На минулому уроці я вас поділила на  робочі групи: «Технологи», «Журналісти»,   «Екологи», кожна з яких отримали певне завдання і сьогодні на уроці презентують його.

IV. Мотивація навчання

Розглянемо структуру виробництва електричної енергії в Україні за типами електростанцій.

 

Проблемне питання:

• Чому, на вашу думку, АЕС належить більше половини виробництва електричної енергії в Україні?

Дійсно, запаси ядерного палива більші, ніж нафти, газу, вугілля. Енергетична ефективність  ядерного палива у 2 млн разів вища за нафту, у 3 млн разів – за вугілля, а його спалювання не потребує кисню. Але використання ядерного палива пов'язане з певними труднощами.

V. Вивчення нового матеріалу

Група «Технологи».

Знайомлять з ядерним циклом, пояснюють його за схемою, яку поетапно прикріпляють на магнітній дошці:

 У 1977 р. було введено в експлуатацію перший енергоблок Чорнобильської АЕС. Це стало роком народження української атомної електроенергетики. Зростаюча потреба в електроенергії, прагнення замінити теплові та гідроелектростанції на потужніші атомні сприяли швидкому будівництву останніх.

Розглянемо карту електростанцій України.

 

Сьогодні в Україні діють чотири АЕС — Запорізька, Рівненська, Південно-Українська  і Хмельницька, на яких працює 15 енергоблоків, загальна потужність яких становить 13580 МВт.

Щоб дізнатися більше про атомну енергетику нашої України, ми з вами відправимося у віртуальну подорож. У цьому нам допоможе група «Журналістів», які підготували інформацію про АЕС.

Презентація  відомостей про Запорізьку АЕС.

Презентація  відомостей про Рівненську АЕС .

Презентація  відомостей про Південно-Українську АЕС.

Презентація  відомостей про Хмельницьку АЕС.

Історія людства налічує декілька випадків аномального розвитку подій на атомних енергетичних реакторах. Наслідки цих випадків були катастрофічними. Група «Істориків» нагадають нам про трагедію на Чорнобильській АЕС. (Презентація учнів).

Про екологічні проблеми атомної енергетики дізнавалась група «Екологів».

(Презентація учнів).

VІІ. Підсумки уроку

Метод «Мікрофон». Учні швидко, по черзі, відповідають на запитання або висловлюють свою думку:  Що нового ви дізналися про атомну енергетику України ? Що вас вразило? 

VІII. Домашнє завдання Опрацювати §27.

https://drive.google.com/file/d/1XhTUtf8nzeNnCXHzv30QOE1KKBAp0vz7/view?usp=share_link

 

Самоаналіз відкритого уроку з фізики

на тему:

«Атомна енергетика України. Екологічні проблеми атомної енергетики»

Відкритий урок був проведений у 9 класі. Клас не великий, за своїми здібностями мають достатній рівень. На уроці були поставлені такі цілі:

формувати уявлення про атомну енергетику України переваги, недоліки і перспективи розвитку атомної енергетики;

формувати ключові компетентності:

-         математичну грамотність;

-         компетентності в природничих науках і технологіях;

-         уміння навчатися впродовж життя;

-         соціальну й громадянську компетентності;

розвивати інтерес до вивчення атомної енергетики, розвивати уміння аналізувати доцільність використання атомної енергетики та її вплив на екологію;

виховна: прагнення до самовдосконалення, використовувати знання про закони фізики на користь людству; розуміння відповідальності за використання досягнень фізики для безпеки суспільства.

Очікувані результати:

Після уроку учні будуть знати: характерні ознаки атомної енергетики України, поняття роботи Атомних електичних станцій, їх кількість в Україні, їх значення енергетичному секторі, основні екологічні проблеми атомної енергетики та сучасний енергетичний стан .

Тип уроку: урок -конференція, захист проєктів.

Обладнання: презентації, повідомлення, ноутбук.

План уроку:

1.       Організаційний момент (1 хв.)

2.       Вступне слово вчителя (3 хв.)

3.       Виступ технологів (4 хв.)

4.       Виступ журналістів (20 хв.)

5.       Виступ екологів (5 хв.)

6.       Підведення підсумків( 5 хвилин)

Урок було розпочато на позитивній нотці, діти до уроку були повністю підготовленими, протягом уроку старанно працювали. Учні при своїх повідомленнях використовували презентації, які демонструвалися всім.

На початку уроку було створено мотиваційний момент .До конференції була проведена робота-опрацьовано розділ фізики Атомна фізика,  параграф 27 з підручника та матеріалі  з додаткових джерел на обрані теми. Діти були поділені на творчі групи: технологи, журналісти та екологи, і висвітлювали свої теми.Робота на конференції розпочалася з перегляду презентації про атомну енергетику України.

На уроці були використані такі методи навчання як словесний, наочний та частково пошуковий. Вивчення теми проходило у словесній формі, також проводилися демонстрації презентацій дітей, де вони зі своїх спостережень та досліджень робили висновки.

Матеріал був викладений послідовно, акцент був зроблений на головному.

Було також проведено усне опитування і підбиття підсумків у форму гри «Мікрофон», де учні по черзі розповідали, що нового вони на уроці дізналися.

На моя думку урок пройшов вдало, учні були добре підготовлені, матеріал розуміли і більша частина учнів старанно працювала, робили висновки та відповідала на запитання. Цілі, які були поставлені на початку уроку, були досягнуті.

Учитель фізики: Дубачинська Ірина Михайлівна


вівторок, 24 січня 2023 р.


Урок математики в 5 класі
                                               Урок – подорож

          На тему:        «Додавання і віднімання
                     натуральних чисел»
Мета: - активізувати знання учнів з даної теми;
-         розвивати увагу, кмітливість, логічне мислення,
              самостійність учнів;
-         виховувати почуття доброти, співчуття, бажання прийти на допомогу.

                          Хід уроку
І сувора, й солов’їна
Математика- країна.
Праця тут іде завзята,
Вмій лиш спритно рахувати.
Учитель: На сьогоднішньому уроці ми підведемо підсумки вивченої теми :»додавання і віднімання натуральних чисел». А вивчали її ми два місяці.
-Яка в даний час пора року?  (осінь)
- А де ж вона живе?
Щоб дати відповідь на це запитання, треба знайти значення виразу, що записаний на дошці, і поставити у відповідність результатам дій букву з таблиці
               1000-(119+283)+(544-457)-(137+448)=
119+283=402      У                        1000-402=598       С
544-457=87         Л                        598+87=685           І
137+448=685      І                          685-685=0              !
87
0
402
598
651
л
!
у
с
і
                                                                Відповідь    У лісі!
У лісі живуть багато різних звірів і чарівників. Серед них є Лісовичок, який слідкує за життям у лісі. І щоб він дозволив нам іти стежиною, потрібно провести розминку :
Обчисли усно:             99+42             80-53           236+465+164
                                      57+29             54-29           237+656+418-56

81                                                                                                         18
                                                        Збільшити           зменшити
                                                             На 27                 в 3 рази
                                                                                 54
                                                             Зб. В 2 рази        зм на19
108                                                                                                         35
Лісовичок: Дайте відповідь на такі запитання:
-         Як називаються компоненти при дії додавання, віднімання?
-         Що таке рівняння? Їх види.
-         Що означає розв’язати рівняння?
-         Що називається коренем або розв’язком рівняння?

Восени в лісі багато різнокольорового листя. Наш лісовичок зібрав його на вулиці. Він замітив ,що на кожному листочку є написи. Допоможіть нашому лісовичку
( діти розв’язують завдання на листочках.)
Вчитель: І мені дали листочок із завданням, допоможіть

                     1   2    2    3   4=3  Поставити знаки віднімання так, щоб утворена рівність була правильною.
З цим завданням ми справились. А куди йти далі?  Нам допоможе Червона Шапочка, яка йшла до своєї бабусі.
Червона шапочка: На вашому шляху буде струмок, через нього немає місточка, а потрібно буде перейти. Допоможіть побудувати мені місточок. Знайдіть числа, яких не вистачає в ланцюгу обчислень:
                            +1700          -500              +3574                    (карточки)
                 3150                 а                    В                   С   
 Переверніть листочки і перевірте правильність виконання.
А на зустріч нам іде качечка, яка підказує, що крім додавання і віднімання, ми вивчали і геометричні фігури:
Качечка: - назвіть найпростішу фігуру.
-         що зображено на плакаті?

А                    В                    Е          Р                     С                    М


Знайдіть величину кута.


                                  Р                                                 М          Х

          В                                                                                 400
                150                                             


           А               О               Д                              К               Н        Я


Вчитель:  Що за кумедний зайчик нам зустрівся?  ( карточки)

Вам слід помітити від 1 по7 , називаючи геометричні фігури. З яких складається він.
На вулиці листопад. Дозріли всі плоди. А в лісі багато жолудів, які збирали разом зайчик, качечка. Як вони збирали, стільки , для кого, нічого не розповіли. Наше завдання скласти умову задачі за коротким записом.
І дня зібрали   47 кг жолудів
ІІ дня зібрали на 18 кг менше ніж                          ?
ІІІ дня зібрали на 14 кг більше                                                  


                  


Сьогодні з нами подорожували по лісі друзі, які  бажають вам подякувати, за те що подолали всі перешкоди. Вони бажають вам бути наполегливими, сумлінними, уважними! Успіхів вам.

Оцінення учнів.


Домашнє завдання: - Скласти казку про суму і різницю натуральних
                                      чисел.
-         За допомогою вивчених геометричних фігур
Зобразити тварину чи птаха, про яку знайти приказку чи прислів’я .

Конкурс «Космічні фантазії»
творча робота
 на  тему:
«Нова галактика HappyFuture»
          

                                      Зміст

     1)Вступ.

       Чумацький шлях-шлях до нової галактики.


2) Сонячні плями та протуберанці 


3) Спалахи 


4) Вплив сонячної активності на
нову галактику


5) Висновок.

  
1
Чумацький шлях
                                       
Галактиці Чумацький шлях, в якій розташована наша Сонячна система, і сусідній галактичній туманності Андромеди не загрожує зіткнення. Замість цього обидва утворення поетапно дійдуть до етапу стагнації і "мирно" зіллються в одне ціле, уникнувши катаклізму космічного масштабу, що загрожує знищити все живе на Землі. Такого висновку дійшла на основі вивчення минулих етапів еволюції двох галактик і комп’ютерного моделювання група австралійських астрономів на чолі з Саймоном Матчем з Технологічного університету в Мельбурні.
Учені створили свого роду "портрет" Чумацького шляху та Андромеди, вивчивши масу, яскравість і колір їх зірок, а також темп формування нових. Потім за допомогою комп’ютерів була створена модель ймовірного варіанту подальшої еволюції обох утворень. Картина, що вийшла, не відповідає сучасним уявленням про їх розвиток, який безпосередньо залежить від того, як виглядають у видимому світлі ці системи. Вони виявилися не синіми або червоними, як підказує логіка, а проміжної
зеленої гамми.
"Прийнято вважати, що зелений колір відповідає етапу трансформації молодих, динамічних, активно формуючих зірки синіх галактик в старі, летаргічного типу червоні галактики", - пояснив Матч виданню Space.com. Астроном порівняв цю фазу еволюції космічних об’єктів із "кризою середнього віку у людини".
У типовій синій спіральній галактиці активне утворення нових зірок триває до моменту зіткнення з іншою галактикою. У цей момент, як пояснив учений, формуються активні ядра, викликаючи звільнення обох утворень від пилу і газу. Цей процес уповільнює формування нових зірок, галактика набуває червоного кольору. А згідно моделі австралійців Чумацький шлях і Андромеда повинні дійти до цього етапу без міжгалактичного зіткнення.
"Наші дослідження вказують на те, що в обох галактиках залишиться мало холодного газу. Вони зіллються в межах наступних 5 млрд років або біля того і навряд чи створять активні ядра", - підсумував Матч.




 Злиття у Всесвіті двох сусідніх галактик - Чумацького Шляху, де розташована Сонячна система, і Туманності Андромеди - неминуче, але Землю в разі цього катаклізму зруйновано не буде і людство не постраждає.Такого висновку дійшли американські науковці на основі нової інформації, отриманої за допомогою орбітальної обсерваторії Hubble, яка вже 22 роки тішить астрономів унікальними даними про стан і рух космічних об'єктів.З урахуванням відстані між двома галактиками, їхнє злиття почнеться приблизно за 4 млрд років і повністю завершиться через 6 млрд років.Перешкодити цьому процесу практично ніщо не може, оскільки в цьому куточку Всесвіту немає жодних об'єктів, зокрема "концентрації темної речовини", більш масивних, аніж Чумацький Шлях і Туманність Андромеди. В результаті їхнього злиття з'явиться нова галактика, яка матиме іншу, найпевніше, еліптичну форму і меншу "щільність населення" космічними тілами.Назвемо  нову галактика Happyfuture , її існування  і життя на ній буде залежити від сонячної активності.
Сонячна активність — це складний комплекс різноманітних утворень на сонячній поверхні: факелів (ділянок з підвищеною яскравістю), плям (ділянок із зниженою яскравістю), протуберанців (короткочасних яскравих сплахів). Важливою характеристикою цих явищ є вихід на поверхню Сонця сильних локальних магнітних потоків, які іноді простягаються далеко за поверхню Сонця. Сонячна активність змінюється циклічно. Існує 11-річний цикл активності Сонця. Сонячна активність впливає на магнітосферу та атмосферу Землі, коливання клімату, біосферу Землі, стан здоров'я людини.
Пофантазуємо про прояви сонячної активності .
Модель демонструє різні прояви сонячної активності (плями, спалахи, протуберанці, факели, викиди речовини), а також значення магнітного поля на диску Сонця.
 Розглянемо спочатку сонячні плями та протуберанці.




Сонячними плямами називають активні ділянки в фотосфері. Контрастуючи з фотосферою, сонячні плями мають вигляд темних утворень, оскільки температура речовини у них менша, ніж навколо (близько 4500К). Розміри плям становлять в середньому близько 40 000 км, а іноді досягають і 180 000 км.  Від  цих сонячних плям в новій галактиці  з`являться нові головні планети,на яких буде можливе активне життя. Їх  буде шість,а назви: ЖЕКА, ЗЬОЗЯ, KENT, РУСЯ, ТАНЮШКА, ЮЛІУС. Ці планети майбутнє наших дітей,а захистом їх буде БАТЬКОСФЕРА з мешканцями бабусянами.                                                     
Другий прояв сонячної активності це факели.
Світлі утворення, які супроводжують плями, називають факелами. Факел утворюється на ділянці поруч з плямою, де потік енергії більший.
У нашій галактиці факели будуть мостами з`єднання. По цих мостах будуть спілкуватися ЖЕКЯНИ, ЗЬОЗЯНИ, КЕНТЯНИ, РУСЯНИ, ТАНЮШКЯНИ,  ЮЛІУСЯНИ. Нові мешканці ВСЕСВІТУ.
   (Фото майбутніх Факел –Мостів)


 Слідуючий прояв сонячної активності це існування планети Педагоранець (Протуберанець),планета на якій будуть мешкати всі педагоги.
Від неї будуть викиди сонячної речовини, яка підніматиметься над поверхнею і утримуватися магнітним полем. Педагоранці можуть простягатися далеко за межі хромосфери в корону.
 Нації які населятимуть Педагоранію будуть алгеброїдяни, англоїди, історіїдяни, молекуляни, мовоїдяни, найбільшу територію будуть займати ТУРИСТЯНИ-ЄЛАНЦЯНИ.

      (Верхня частина планети Педагоранець)
Над Педагоранією у хромосфері спостерігаються хромосферні спалахи. Спалах розпочинається із швидкого зростання температури у мешканців планети Педагоранії до 40 млн К та сплеску м'якого рентгенівського випромінювання. За своєю яскравістю сплахи перевищують яскравість фотосфери на 50 %.
Під час спалаху відбувається раптове виділення енергії в сторону головних планет одинадцятоїдів, накопиченої у магнітному полі активної зони педагоранців. Речовина нагрівається, виникає потужне електромагнітне випромінювання від них , а в міжпланетний простір викидається вузький струмінь частинок високої енергії зі швидкостями 3000 — 30000 км/с, цю енергію беруть на себе одинадцятої дів для збагачення своїх знань.

(Схема зображення спалаху енергії від Педагоранії до одинадцятоїдів)
  
Проявом впливу Педагоранів на одинадцятоїдів є полярне сяйво.
Як завжди через кілька годин після спалаху на Сонці потік високоенергійних частинок досягає Батькосфери. Завдяки геомагнітному полю ці частинки ціленапрямлено потрапляють на одинадцятиїдів та збуджують атоми повітря. Коли атоми повертаються до нейтрального стану, відбувається висвічування результату від одинадцятоїдів яке спостерігається у вигляді полярних сяйв. Все це відбувається під час проведення магнітних бурь-уроків.
Достеменно встановлено, що така «сонячна активність» позитивно впливає на різні сфери людської діяльності. 
Висновок 
Все таки шлях до нової галактики HappyFuture буде проходити через Чумацький Шлях . Це буде одна із сотень мільйонів подібних їй зоряних систем, виявлених у Всесвіті за допомогою великих телескопів. Її часто будуть називать «нашою зоряною системою». Вона буде належати до великих галактик, мати швидке обертання і чіткі спіральні рукави, у яких будуть сконцентровані молоді «гарячі зірки» (майбутні діти), наслідок співпраці Педагоранії та Батькосфери.


 

2018-19 навчальний рік був продуктивний щодо участі у конкурсах. Обласний конкурс для учнів 5-11 класів закладів загальної середньої освіти "Енергія-2018" ( ІІ місце) , Всеукраїнський конкурс молодіжних проєктів з енергоефективності "Енергія і середовище-2019" щодо проєкту з енергозбереження, енергоефективності або поновлювальних джерел енергії з теми " Альтернативні джерела енергії: солома, тирса, пелети" . Представляла роботи  Селіщева Катерина-учениця 6 класу Нововасилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Єланецького району Миколаївської області. 

Тези з її проєкту:

"Коли у школі нас ознайомлювали з умовами даного конкурсу, мене це зацікавило. Предмет фізика я ще не вивчаю, але невелике представлення про нього маю, бо на уроках природознавства у 5 класі знайомились та головне що мої батьки , по роду своєї діяльності, мають відношення до даного предмету(вони одноосібники), крім того захоплюються та підтримують мене в починаннях.

    Вибір теми для дослідження для мене був на даний час як найактуальніший тому, що ми проживаємо в невеликому селі, де опалювання домівок здійснюється пічним методом, а в сусідньому селі більшість будинків та школа, в якій я навчаюся, опалюються спалюванням природного газу. На даний час в зв’язку з подорожчанням послуг газового господарства більшість людей відмовляються від газового опалення. А ми учні школи навчаємося у класах, де температура не піднімається вище 120С, із-за виділених лімітів. Тобто є проблема, яку потрібно вирішувати. А вирішення її полягає в переході на опалення( тобто отримання енергії) від альтернативних джерел. А так, як ми проживаємо в сільській місцевості та наші батьки займаються вирощуванням зернових культур я обрала тему роботи «Альтернативні джерела енергії :тирса, солома, пелети» в номінації «Дослідження енергозберігаючих процесів у живій природі».

     В усі часи люди використовували і використовують багато енергії. Енергія необхідна для існування будь-якої із форм життя та усіх типів цивілізацій.

    Вчені прогнозують неухильне збільшення енергоспоживання.

    На Україні є багато ресурсів та способів завдяки яким можна видобувати енергію у різних її видах. Але якщо взяти сектор біоенергетики то він розвивається вкрай повільно. Україна має добрі передумови для суттєвого розширення використання біомаси в енергетичних цілях, в першу чергу - для виробництва теплової енергії.

У сучасних умовах, зважаючи на ціни на газ, було б набагато доцільніше використовувати сухі сільськогосподарські відходи. Спалювати можна різні сухі органічні відходи: подрібнені рослинні рештки, тирсу, відходи від очищення зерна, соняшникову лузгу, солому,  головне, щоб вони були сухими. Солома зернових культур у вигляді солом’яних тюків, різки або гранул (пелет) є хорошим енергоносієм. За своєю теплотворною здатністю спалювання 2,34 кг соломи рівнозначне спалюванню 1 м3 природного газу.

Для дослідження виділення тепла від спалювання тирси, соломи та палет після нагрівання води, ми з татом і мамою виготовили установку: тринога, металічна кружка, спиртовий термометр, вода кімнатної температури( 18 градусів за Цельсієм) та 100 г соломи, 100 г пелет з відходів соняшника, 100 г тирси, секундомір. Дослідження своє, я з батьками проводили в три етапи. Спочатку працювали з соломою, потім з тирсою, а в кінці  з палетами.

При спалюванні соломи за першу хвилину вода нагрілася до 48 градусів за Цельсієм, за п’ять хвилин –до 510 С і солома продовжувала горіти ще 4 хвилини.

При спалюванні тирси за першу хвилину вода нагрілася до 320С, за п’ять хвилин – до 500С і тирса продовжувала тліти ще 12 хвилин.

При спалюванні 100г пелет вода за першу хвилину нагрілася до 530С, а пелети зовсім згоріли.

Після проведення даних експериментів я дійшла до висновку, що поєднуючи ці три вида біомас можна отримати альтернативний вид енергії:

Пелети - для бистрого отримання енергії;

Солома –для підтримання енергії;

Тирса –для утримання тепла.

Після проведених досліджень, я дійшла до висновку для того, щоб нагріти свої будинки максимально швидко та найдешевше (з ціни використаних видів енергоджерел) у сільській місцевості, а можливо і в містах потрібно використовувати пелети, солому, тирсу."

 

Таблиця дослідження

Вид біомаси

маса

Початкова температура

Температура через 1 хв

Температура через 5 хв

Температура через 10хв

тирса

100г

180С

320С

500С

збільшувалася

солома

100г

180С

480С

510С

збільшувалася

пелети

100г

180С

530С

650С

збільшувалася