ДОДАТОК №11
Урок математики у 6 класі
На тему: « Координатна площина
Розв’язок вправ»
Мета:- формувати в учнів навички
зображення точок на координатній площині, знаходження координати точки;
-
сприяти розвитку уваги,
пам’яті учнів та їх графічних навиків;
-
сприяти вихованню в учнів
точності, охайності, вміння аналізувати.
Хід уроку
1. Активізація опорних знань
методом фронтальної бесіди:
-
Яке з двох чисел вважають меншим? Більшим?
-
Як порівняти додатне число з від’ємним? Два від’ємних?
-
Що таке координатна пряма?
-
Як зобразити на координатній прямій точку, яка відповідає
даному числу? Що показує координата точки?
2. Вивчення нового
матеріалу:
Ми вміємо
визначати положення точки на прямій за допомогою числа – її координати. А чи
можна за допомогою чисел визначити положення точки на площині?
Ви знаєте, що для визначення положення точки на
земній поверхні потрібно знати її географічні координати: довготу та широту
місцевості, номер місця і ряду в кінотеатрі також визначається за двома
координатами: номер ряду та номером крісла, положення фігури на шахівниці,
клітка в грі «морський бій». Щоб визначити положення будь-якої точки на площині,
також потрібно знати дві її координати. Для цього на площині будується система
координат. Проводять дві взаємно перпендикулярні прямі ОХ і ОУ, які інакше
називаються осями координат.
Точку перетину осей координат(о) називають початком координат. Вона є
початком відліку одиничних відрізків для кожної з осей. Вісь ОХ називають віссю
абсцис , а вісь ОУ називають віссю ординат. Осі координат ділять площину на
чотири частини, які називають чвертями( або квадрантами). Прийнято ці чверті
нумерувати в порядку, показаному на малюнку На осі ОХ додатнім числам
відповідають точки, розміщені вправо від точки О, а від’ємним – розміщені вліво від точки О.
На осі ОУ додатнім числам відповідають точки, розміщені вище точки О, а
розміщення нижче точки О – від’ємні числа.
Додатні напрями координатних
осей позначаються стрілками. Одиничний відрізок
для осей координат береться однаковий. Дві перпендикулярні прямі ОХ та ОУ з
вибраним на них напрямом та одиничним відрізком утворюють прямокутну систему
координат. Площину, на якій розміщена система координат, називається
координатною площиною.
ІІІ Історична довідка.
Ідея координат зародилася в давнину. Перше їх
застосування пов’язане з астрономією і географією, з потребою визначити
положення світил на небі та визначених пунктів на поверхні Землі при складанні
календаря, зоряних та географічних карт.
Древньогрецький астроном Клавдій Птоломей (Іст)
користувався довготою і широтою як географічними координатами. Сліди
застосування прямокутної системи координат ( палетки) виявлено на стіні однієї
з погребальних камер Стародавнього Єгипту. Прямокутною сіткою користувалися і
художники епохи Відродження. Викладання методу координат було вперше
опубліковане в «Геометрії» Декарта в 1637 році. Звідси і назва «Декартові координати».
Терміни «абсциса» і «ордината» походять від латинського перекладу творів
Апполонія і були введені в 70-80-х роках 17 століття Г.В. Лейбніцом. Ним же
абсциса з ординатою були названі координатами.
Італійські художники епохи Відродження, які розвивали
ідею координат:
Леонардо да Вінчі(1452-1519). Один з найвидатніших
діячів італійського Відродження - флорентієць. Батько його був заможнім
городянином, мати – простою селянкою. Леонардо да Вінчі був дуже
різносторонньою людиною: геніальним живописцем і вченим, інженером –
винахідником, архітектором і скульптором, музикантом і поетом. З дитинства виховав у собі невтомну
працьовитість, труднощі не змогли зломити його – вони породжували в ньому нові
сили. Своїм учням він казав: «Щастя приходить до того, хто багато працює».
Найбільше Леонардо Да Вінчі як художника цікавила людина, її почуття. Всьому
світові відома його картина «Мона Ліза» (або»Джоконда») – портрет молодої
городянки. У своїх наукових відкриттях і
здогадках на кілька століть випередив свій час. Наукові висновки він будував на
спостереженні. «Мудріть - дочка досвіду» - любив говорити вчений. Він
спостерігав за припливами і відпливами моря, польотом птахів, вивчав будову
ока. За допомогою науки Леонардо да Вінчі мріяв полегшити працю людини. Сучасники
високо цінували вченого як інженера: за
його проектом було збудовано
великий канал, який постачав питну воду Мілану.
Сторінки його записних книжок вкриті кресленнями і проектами. Тут токарні
і ткацькі верстати, прядка і
землечерпалка, турбіни і підйомні пристрої. Леонардо розробив контрукцію
парашута і вертольота, підводного човна і водолазного костюма. Маючи
незалежний, гордий характер, Леонардо да Вінчі не раз змінював своїх замовників
і покровителів. Усе життя він поневірявся і помер на чужині, у Франції.
Мікеланджело(1475-1564).Великий діяч Відродження
– скульптор, живописець, архітектор, військовий інженер і поет. Він взяв участь
у спорудженні собору св. Петра в Римі. Цей собор кілька десятиріч будували
найвидатніші архітектори Італії. Мікеланджело розробив проект його величезного
купола. Собор св. Петра - один з найкращих зразків архітектури Відродження.
Рафаель(1483-1520) Санті або
Санціо(Раффаело Santi, Sanzio)- один із найдавніших художників
усіх часів і народів, народився в Урбіно – столиці маленького італійського
герцогства - 28 березня 1483 року. Видатний художник Відродження Рафаель
прагнув зобразити людину, в якій все прекрасне: все сильне тіло. глибокий
розум, добрий характер. Замолоду Рафаель жив і працював у Флоренції, де створив
багато своїх кращих картин . Згодом його запросили до Рима. Тут Рафаель писав
портрети, керував будівництвом собору св. Петра. Мистецтво Рафаеля радісне й
щасливе, дихає спокоєм. Збереглося багато картин із зображенням мадонн. Його
картини мало схожі на ікони середньовічних майстрів. Найвизначніша картина
Рафаеля – «Сікстинська мадонна» написана для монастиря св.Сікста в одному з
невеликих італійських міст. Цей геніальний твір сповнений великої любові до
людей: художник прославив у ньому людину, здатну заради щастя людей принести в
жертву найдорожче – свою дитину.. Помер Рафаель у Римі 6 квітня 1520 року.
Творчість Санті може вважатися вищим проявом і злиттям воєдино всіх кращих
здобутків спільними зусиллями багатьох художників за всю епоху італійського
Відродження.
Тіціан – італійський живописець,
представник венеціанської школи живопису доби Високого відродження.
ІV. Осмислення нового матеріалу.
1.Усне розв’язування вправ
№699-791,703-706. Г .М.Возняк
Математика 6 клас
2Колективне розв’язування завдань № 702, 708, 712,
713 Г .М.Возняк
Математика 6 клас
3.Завдання для індивідуального виконання
Побудувати точки А(3;2), В(-4;1), С(-2;-4), Д(1;3), Е(0;5),
Х(6;0)
Побудувати точки А(1,5;4,4),
В(-2,5;1), С(-5;-3,5).
Побудувати відрізки, які з’єднують точки
А(-5;-2) і В(3;2); точки С(-2;0) і К(3;4)
Побудувати пряму АВ , якщо
А(-3;-2) і В( 3;4). Назвати координати будь-яких двох точок, які лежать на
площині по різні сторони від прямої АВ.
Побудувати коло з центром в точці
О(2;5) і проходило через точку М(0;4). Назвати координати яких-небудь двох
точок, із яких одна знаходилась би всередині кола, а друга - за ним.
Побудувати трикутник АВС , якщо А(-5;-2) В(0;4) С(3;-5). Назвати координати
яких-небудь двох точок, із яких одна лежала б всередині трикутника, а друга -
за ним.
Побудувати відрізки АВ та СД і знайти координати точок перетину цих
відрізків. А(-3;1) В(3;5) С(-2;2)
Д(2;-2)
Побудувати чотирикутник АВСД за координатами його вершин та знайти
координати точки перетину його діагоналей, якщо
А(-2;-2) В(-3;2) С(1;4) Д(2;-3)
Побудуйте прямокутну систему координат та відмітьте на ній точки Р(2;1) М(-4;0) Х(0;3) Е(5;5,5)
Побудуйте точку В симетричну точці А(7;-3) відносно початку координат.
VІ Закріплення нового матеріалу
-
Як побудувати систему координат?
-
Яка площина називається координатною?
-
Скільки чисел визначають положення точки, розташованої на
координатній площині?
-
Як записується координати точки?
V Конкурс художників
Учні будують точки за їх координатами і послідовно сполучають їх, одержуючи
малюнки.
VІ Підведення підсумків уроку та оцінення учнів.
VІІ Завдання додому п 8.6. № 713, 711, 717
Немає коментарів:
Дописати коментар